Reader eXperience (RX) або як стати дизайнером власних імейлів | Блог

Блог go UPPR // Reader eXperience (RX) або як стати дизайнером власних імейлів

Reader eXperience (RX) або як стати дизайнером власних імейлів

RX — це досвід/враження, яке читач отримує від взаємодії з вашим текстом/імейлом/повідомленням. І ваше основне завдання як автора імейлу, RX-дизайнера свого імейлу, зробити це враження максимально позитивним.В дизайні існує поняття UX (User Experience). Аналогічно в імейлінгу можна ввести поняття RX (Reader Experience).

UX — це те, який досвід/враження отримує користувач від роботи з вашим інтерфейсом, чи вдається йому досягти мети й на скільки просто або складно це зробити. От, по суті, те саме і з RX. Це той досвід і те враження, яке читач отримує від взаємодії з вашим текстом/імейлом/повідомленням.

Коли я кажу про досвід, то маю на увазі усі аспекти взаємодії вашого тексту з читачем. Як читається, легкий чи навантажений текст, яке загальне враження створює? А яке відчуття від конкретних формулювань, який тон у повідомлення, як звучить і сприймається? Важливо навіть, як оформлений імейл, який шрифт і розмір, буліти й виділення, а також поділ на параграфи. Все має значення.

Навряд чи ваш читач, зайнятий своїми справами, сяде і подумає чи озвучить щось типу “ось тут кривенько сформульовано, тут не логічно, тут відступити треба було і кому поставити”. Авжеж, ні. Але враження від вашого тексту залишиться, розумієте?

І ваше основне завдання як автора імейлу і RX-дизайнера в такому випадку — зробити це враження максимально позитивним. Звісно, ви не можете змусити читача думати так, як вам треба. Але взяти на себе відповідальність за те, яке враження створює ваш імейл, і докласти максимум зусиль, щоб читач отримав чудовий RX, вам точно під силу.

Основне завдання UX-дизайнера — переконатися, що продукт інтуїтивно зрозумілий і перетікає плавно від одного кроку до іншого. Так і ваше завдання як автора імейлу — зробити його логічним, поступово вводити необхідну інформацію і послідовно вести читача за своїм плином думок. Тобто, як і в UX, розробити сценарій end-to-end взаємодії читача з вашим текстом. Що про нього будуть думати, як говорити, як реагувати? Як будуть вас сприймати в якості автора тексту?

Постійно тримайте reader-focus

Типовий процес роботи у створенні UX-дизайну охоплює опис портрету користувача, створення прототипу, тестування, внесення правок і навчання по ходу. Так і ви як  RX-дизайнер свого імейлу або серії імейлів повинні тримати постійний reader-focus. А отже, знати того, кому пишете, і як найкраще цій людині подати інформацію, протестувати ваш вибір лексики та формулювань, логіку подачі, відстежити реакцію (чи зробили необхідні вам дії? як швидко і точно?). Внести корективи та зробити висновки на майбутнє.

Цікаво, що у випадку з правками чи помилками в UX-дизайні — до них природно ставляться, як до частини процесу та шансу покращити досвід користувачів. Виправили й рухаються далі. Водночас для авторів імейлів — обурливо, коли читач (читай — користувач тексту) просить повторити, уточнити, пояснити чи пише, що взагалі не розуміє, про що текст. Таких зазвичай клеймують “тупими”, а зі своїм текстом та стилем написання не роблять нічого.

Чому б не почати сприймати себе RX-дизайнером власного тексту, і не намагатися стати найкращим в цій новій професії? Чому б не зробити себе на 100% відповідальним за якість своєї писанини та зрозумілість її аудиторії? Чому б, отримавши фідбек, не внести правки та зробити для себе висновки на майбутнє? В цій ситуації найкраща порада — будь, як UX-дизайнер!

Одна з основних особливостей, що вирізняє хорошого UX-дизайнера — цікавість до людей, бажання покопатися в них, намагання зрозуміти, що їм насправді потрібно, і придумати, як це реалізувати. Непогана риса для авторів імейлів, чи не так? Адже хороший RX якраз і відрізняє фокус на читачах, на їх потребах, максимальна повага до цих потреб та написання тексту відповідно.

Як крутий UX завжди націлений на покращення та полегшення життя користувачів, так і крутий імейл спрощує життя, мінімізує зусилля. Такий лист завжди легко читати й ще легше на нього відповідати.

Ось подумайте, усіх же бісять тупі аплікейшен та непродумані дизайнерські рішення (з точки зору досвіду користувача). Якась мала деталь в інтер'єрі автомобіля або "не там” розташована кнопка зіпсує усе враження від користування. А гадаєте, людей не бісять ваші непродумані імейли? Така сама історія, як і з усім решта.

Основним трендом UX-дизайну вважається простота. Нескладний інтерфейс, легке зчитування і дії. Нічого не нагадує? Підкажу — KISS.

Якщо інтерфейс простий та зрозумілий, то досягти результату можна меншими зусиллями. Так і з імейлами: якщо вони цілісні, зрозумілі та красиві, то і ви, й ваші читачі досягнете бажаних результатів швидше і простіше. Правильно розставляйте акценти, подавайте інформацію логічно, мінімізуйте вірогідність помилки чи непорозуміння. Подумайте, як зробити так, щоб читач вирішив виконати певну дію, і щоб в жодному разі не потрапив у глухий кут.

Information architecture

В UX-дизайні оперують таким поняттям, як IA (information architecture). Це теорія і практика організації інформаційних матеріалів для якомога легшого, простішого та зрозумілішого керування ними. Вона часто невидима, але це є інтерактивним, безперервно зростаючим фундаментом продуктів, думок і ідей. Про IA часто говорять, що це tool for making sense of mess. Це поняття не завадить взяти на озброєння й імейлерам, щоб перетворити mess власних думок та формулювань у текст, який makes sense для їх читачів.

UX — це не просто гарний інтерфейс і милі анімашки. Це маленький акронім для дуже розлогого поняття, яке завжди охоплює бачення більшої картини. Це увесь шлях користувача з точки входу до точки виходу.

І правильно підібрані слова — тільки частина RX, бо до написання імейлу потрібно підходити комплексно і все має працювати in concert. RX — це завжди система. Не вийде просто припинити вживати якісь фразочки і скоротити текст. Має змінитися весь підхід до написання. Потрібно будувати усю стратегію і розуміти, як цей імейл вписується у більшу картину вашої комунікації з даним читачем. Як він сприяє розвитку вашого імейл-бренду? Яких цілей він допоможе вам досягнути? Колись мені сказали, що це навіть нагадує Design Thinking! Все може бути.

Але поки давайте хоча б станемо RX-дизайнерами власних імейлів і архітекторами досвіду — чудового досвіду спілкування з нами.